Nötrofil yüksekliği tedavisi

Nötrofil yüksekliği tedavisi

Nötrofiller kemik iliğinden üretilen beyaz kan hücrelerinden birisidir. Dolayısı ile nötrofilin gereğinden fazla kanda bulunması, kemik iliğinde bir sorun olduğunu düşündürebilir. Hastanın hikayesi dinlenir ve bu durumun altında yatan çevresel bir etken olup olmadığı araştırılır.
Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı gibi etkenler çevresel etkenler arasında sayılabilir. Devamlı olarak kullandığı bir ilaç varsa o ilaçların içerikleri göz önünde bulundurulur. Kişinin yaşam tarzı da önemlidir. Örneğin ağır egzersiz programlarına katılıp katılmadığı, beslenme düzeninin nasıl olduğu sorulur. Bütün bunlarda değiştirilmesi gereken şeyler varsa değiştirir ve kişi düzenli aralıklarla takip altına alınır.
Nötrofil düzeyinde olumlu değişiklik görülüyorsa genellikle daha derin araştırmalara ya da ilaç tedavilerine ihtiyaç duyulmaz. Ancak nötrofil seviyesi ciddi bir yükseliş göstermişse, ilgili tüm organlar derinlemesine incelenir. (Kemik iliği, böbrek, dalak, karaciğer vs…) Enfeksiyon olup olmadığına bakılır.
Enfeksiyon sebepli nötrofil yüksekliğinde antibiyotik ve antiviral ilaçlardan yararlanılır. Kanda enfeksiyon seviyesi düşene kadar tedaviye devam edilir. Vücutta iltihap bulunmuşsa iltihap giderici ilaçlar kullanılır. Kemik iliğinde ya da vücudun herhangi bir yerinde kanserleşme mevcutsa o kanserin karakterine uygun radyoterapi, kemoterapi, kök hücre tedavisi ya da cerrahi müdahale uygulanabilir.
Bağışıklığın zayıflaması da nötrofilin yükselmesine sebep olabilir ve nedenleri pek çoktur. Psikolojik ya da fiziksel herhangi bir hastalık, çevresel faktör ya da tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar bağışıklığın zayıflama sebepleri olabilir. Bu tür durumlar için bağışıklığı destekleyici bir takım ilaçlar yazılabilir ve nötrofil seviyesi dengelenebilir.
Stres, nötrofilin yükselmesine sebep olan psikolojik etmenlerin başında gelir. Stresi dengeleyebilecek pek çok yöntem vardır. Kişi kendine yetemediği durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Çünkü stres faktörü, aklımıza gelebilecek hemen her hastalığın tetikleyici ve hızlandırıcı faktörüdür. Kontrol altına alabilmek şarttır. Bu yüzden bir psikologdan, psikiyatriden ya da alanında uzman olan herhangi bir psikolojik danışmandan yardım alınması şarttır.
Nötrofil yüksekliği ya da nötrofil düşüklüğü yaşamamak; varsa bu nötrofil sorununu nispeten giderebilmek için şu önemli ayrıntılara dikkat edilmelidir:
 • Bulaşıcı hastalığı olan hastalardan mümkün olduğunca uzak durulmalı, eğer temas etmek zorunlu ise gerekli önlemler alınmalıdır. (Örneğin ağızlık, önlük ya da eldiven kullanmak, giysileri sık sık değiştirmek ve bulunulan mekanı sık sık havalandırmak gibi…)
 • Bağışıklığı zayıf olan hastalardan da uzak durulmalıdır. Buradaki amaç, zaten bağışıklığı zayıf olan bir hastanın daha zorlu hastalıklar ile mücadele etmesini önlemektir. Örneğin kemoterapi gören bir kanser hastası oldukça hassastır ve enfeksiyon etkenlerinden korunmaya ihtiyaçları vardır. Ayrıca bu kişilerin kullandığı kemoterapi ilaçları hasta yakınlarına zarar verebilecek özelliklerde de olabilir. Bu ilaçlar kullanıldıktan sonra ter, idrar ya da dışkı yolu ile dış ortama geçebilir ve kemoterapi almayanlar da bundan etkilenebilir. Bu temas da nötrofil sorununa sebep olabilir. Bu yüzden temas ile ilgili gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Elleri sık sık yıkamak, düzenli olarak banyo yapmak, iç çamaşırlarını düzenli bir şekilde değiştirmek ve sabah kalkar kalmaz ve gece yatmadan önce en az iki kez dişleri fırçalamak kişiyi enfeksiyon etkenlerinden büyük ölçüde koruyacaktır. (Banyo ılık su ile yapılmalıdır. Çok sıcak suda banyo yapmak dolaşım sistemine zarar verebileceğinden nötrofil seviyesinde olumsuz etkiye sebep olacaktır.)
 • Ağır ve aşırı olmayacak şekilde her gün düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Tempolu yürüyüş yapmak en sağlıklı egzersiz çeşididir. Özel bir durum olmadıkça hiçbir riski yoktur ve fazlasıyla etkilidir.
 • Mikroorganizmalardan korunma amacıyla çiğ ürünlerden kaçınmakta fayda vardır. Çiğ et ve çiğ sebze tüketilmemelidir. Çiğ sebze tüketilecekse bile sirkede bir müddet bekletildikten sonra tüketilmelidir. Böylelikle sebzeler mikroorganizmalardan büyük ölçüde arınmış olur.
 • Meyveler kabuğu soyularak yenmelidir.
 • Tüketilen sütler mutlaka pastörize edilmiş olmalıdır. Süt ile geçen bazı mikroplar kısırlığa ve ölüme sebep olabilmektedir. Ayrıca tedavi süreçleri de oldukça çetindir. (Örneğin brucella mikrobu)
 • Abartıya kaçan alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Aşırı sıcak, aşırı soğuk, aşırı baharatlı, tuzlu, yağlı, şekerli gıdalar tüketilmemelidir. Her şey optimum düzeyde olmalıdır.
 • Kötü alışkanlıklar bırakılmalı, bağımlılık ağır seviyede ise mutlaka yardım alınmalıdır. (Alkol, sigara, puro, maraş otu, kokain, eroin ve diğer tüm bağımlılık yapıcı ve zararlı alışkanlıklar…)
 • Kazalar sebebiyle oluşan yaralanmalar hemen temizlenmeli ve gereken süre boyunca bandajlı tutulmalıdır.
 • Bir önceki yazımızda Nötrofil yükselten gıdalar konusunu ele almıştık. Okumak için Nötrofil yükselten gıdalar yazısını okuyabilirsiniz.
 • Bir sonraki yazımızda ise, Trombosit konusundan bahsettik. Okumak için Trombosit nedir yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı