Lökosit yüksekliği nedenleri

Lökosit yüksekliği nedenleri

Kanda lökosit yüksekliğine sebep olan başlıca etkenler şunlardır:

  • Enfeksiyon : Virüs, bakteri, parazit ya da mantar sebebi ile vücutta gelişebilen enfeksiyonlar lökosit oranını arttırabilmektedir. Çünkü enfeksiyon durumlarında kemik iliği uyarılır ve bağışıklık yanıtı sağlayan lökositlerden bol miktarda üretilir.
  • Stres : Stres faktörü kortizol başta olmak üzere diğer tüm hormon düzeylerini dalgalandırdığı için kemik iliği şiddetli uyarılar alarak fazlasıyla lökosit üretebilir. Bu stres psikolojik ya da fiziksel kaynaklı olabilir. Özellikle yoğun ve ağır egzersiz programlarına dahil olan bireylerde fiziksel stres çok sık görülür.
  • İltihap : İltihaplı romatizma, lökosit artışına sebep olan etkenlerden birisidir. Bunun dışında vücudun herhangi bir yerinde gelişen doku hasarı ya da yaralanmalar da lökosit artışını uyaran sebeplerdendir.
  • Alerji : Alerjiye sebep olan maddelere karşı vücut çok şiddetli bir lökosit tepkisi verir. Çünkü vücut bu maddelerle acilen savaşma ihtiyacı duyar. Aksi halde vücut komalık olabilir.
  • Kemik iliğinde gelişen hastalıklar : Lösemi bu kemik iliği hastalıklarından en ciddisidir. Kemik iliğinde kontrolsüz bir şekilde beyaz kan hücresi üretimine sebep olur.
  • Bağışıklık sisteminde gelişen hastalıklar : Özellikle Crohn ya da Graves isimli otoimmün hastalıklar lökosit artışına sebep olabilir. Crohn hastalığı sindirim sistemini ilgilendiren bir hastalıktır. Ağızdan anüs bölümüne kadar olan kısımlarda çeşitli yaralanmalarla kendisini gösterir. En çok bağırsaklarda yankı bulur. Graves hastalığı ise zehirli guatr olarak bilinir. Tiroid bezinin gereğinden fazla çalışması ile ortaya çıkar.
  • Sigara kullanımı : Sigara yumuşak doku hasarına sebep olduğu için kemik iliği lökosit üretimine ihtiyaç duyar ve kandaki oranını arttırır. Bu doku hasarı ağız içi, gırtlak, yemek borusu, dolaşım ve solunum sistemi başta olmak üzere diğer tüm doku ve organlarda etkisini gösterebilir.
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri : Kullanılan bazı ağır ilaçların bağışıklık sistemine kimyasal mesajlar gönderdiği bilinir. Bu mesajlar kemik iliğinde yüksek lökosit üretimini uyarabilir.
  • Bir önceki yazımızda Lökosit konusunu ele almıştık. Okumak için Lökosit nedir yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, Lökosit düşüklüğü nedenleri konusunu ele aldık. Okumak için Lökosit düşüklüğü nedenleri yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı